Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi napotykamy się często. Są zauważalne w wielu zakładach przemysłowych, oraz w każdym, zwykłym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz… To jedynie drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Czasami pożądany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także bez ograniczeń zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są przyrządami zdolnymi do modyfikowania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a potem sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Niesłychanie istotnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują znaczące straty energii w postaci ciepła. Wobec tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Misją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną konstrukcję molekularną. Skutkiem tego tak swobodnie zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to niemniej jednak dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez właściwego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezmiernie wysokie. Dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych wyników. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają bardzo stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest także przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki tłokowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *