Fabrykacja noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat ewoluuje. Do wyrobu podstawowych przyrządów, mebli czy budowli na początku używano drewna czy kamieni. Wraz z rozwojem nauki wynaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych materiałów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, lub też spełniającymi wymogi kontrahenta. Można to niezwykle łatwo przedstawić na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku dziennego.

 

Ze względu na właściwości półproduktów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednak w czasie rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały słusznie własnego zadania, właśnie dlatego długo testowano pionierskie materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są szeroko stosowane w wyścigach i różnych rajdach. Zresztą sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak schematyczne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem szczególnie się nie wyróżniają. Zwykle wytwarzane są w takich samych odcieniach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika używana do ich produkcji ma jednakże jedną skazę, która uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier lub scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się stereotypowych stopów rozmaitych metali, które być może trzeba częściej ostrzyć, jednakże znakomicie sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże Santoku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *