Tonery i tusze – drukujemy!

Stworzyliśmy plik i chcemy go wydrukować. Wybieramy odpowiednie polecenie w programie go edytującym. W tym momencie dane elektroniczne przesyłane są z peceta do drukarki. Rozpoczęciu drukowania towarzyszą procesy odbywające się w obrębie urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący elementem środkowym tonera laserowego, zostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Przeważnie są wewnątrz tonera. Później taki obciążony elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to właśnie dzięki zmianie obciążeń elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie uprzednio naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, która decyduje o ilości tonera oraz jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega końca, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednak jeszcze w pełni z nią powiązany, może się od niej oderwać.

 

W jaki sposób wymienić toner?

Kiedy dojrzejemy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, świadczy to, że kończą się tusze do drukarek. Jeśli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, którym wypełni kartkę. Zazwyczaj kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim wypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku kupić toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) albo oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dosyć łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się jedynie detalami. Należy:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy pełny toner.

5. Drukujemy stronę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest jeszcze raz gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *